Oddział dla Dzieci

ul. Jana Pawła II 2/2
49-300 Brzeg
tel. 77 416 99 89
e-mail: mbpdzieci@brzeg.pl

Godziny otwarcia:
poniedziałek-piątek: 8.00-18.00
sobota: 8.00-14.00
Działalność:
Oddział prowadzi szerokie działania popularyzujące książkę i czytelnictwo, a także różnorodną działalność kulturalno-oświatową i wychowawczą, której odbiorcami są szczególnie dzieci młodsze, ale także gimnazjaliści. Organizuje różnorodne konkursy: literackie, czytelnicze, plastyczne oraz konkursy wiedzy z określonej dziedziny. Zasady korzystania ze zbiorów określa Regulamin. W bibliotece prowadzone są lekcje biblioteczne z zakresu edukacji czytelniczej i medialnej oraz tematyczne cykle spotkań, których uczestnikami są przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych. Istnieje możliwość zamówienia lekcji bibliotecznej na wybrany temat.

Przykładowe tematy lekcji bibliotecznych:
1. Biblioteka miejscem pracy i zabawy.
2. Baśnie, bajki i bajeczki.
3. Dobre rady, czyli ratujmy Ziemie przed zniszczeniem.
4. Świat wokół nas- wiosna, lato, jesień zima.
5. Wielcy Polacy znani na świecie.
6. Encyklopedie i słowniki- jak z nich korzystać.
7. Źródła informacji o bibliotece

Zajęcia cykliczne:

Karuzela bajek
Cotygodniowe spotkania z bajką. Poprzez głośne czytanie, prezentowane są utwory mniej lub bardziej znane, fragmenty powieści przygodowych, fantastycznych, obyczajowych, opowiadania o zwierzętach. Po czytaniu- zajęcia plastyczne. Dzieci wykonują prace tematyczne nawiązujące do przeczytanego utworu. Na koniec zabawa w Kąciku Malucha i pamiątkowe zdjęcie. Spotkania przeznaczone są dla dzieci młodszych, trwają 1 godz., w czasie której dzieciom zapewniamy opiekę i dobra zabawę, a rodzicom chwilę wytchnienia.

Para buch… książka w ruch!!!
Całoroczne spotkania w przedszkolach promujące literaturę i czytelnictwo wśród dzieci najmłodszych. Po wcześniejszym uzgodnieniu tematu i terminu zajęć, pracownik biblioteki udaje się do umówionej grupy przedszkolnej, prowadząc krótkie (ok. 30 min.) zajęcia oparte na głośnym czytaniu.

Wiem kim będę
Cykl spotkań z przedstawicielami różnych zawodów. Policjant, żołnierz, kominiarz czy pielęgniarka opowiadają o swojej pracy, o przyjemnościach, ale także i o trudach, niebezpieczeństwach swojego zawodu. Dzieci mają możliwość bliższego zapoznania się z gośćmi, zobaczenia ich strojów służbowych oraz poznania rożnych koniecznych w pracy przyrządów. Spotkania odbywają się raz w miesiącu (do południa), w terminie ustalonym przez przedstawiciela danego zawodu.

Supełek rozmaitości
Zajęcia cykliczne dla dzieci w wieku 3-10 lat oraz ich opiekunów prawnych/rodziców współorganizowane wraz ze Stowarzyszeniem „Klub Mamuśki”. Podczas zajęć na dzieci i rodziców czekają różne atrakcje, takie jak: głośne czytanie bajek połączone z zajęciami plastycznymi, zajęcia tematyczne związane z porami roku, świętami, warsztaty dotyczące emocji dziecka, wychowania, spotkania z gośćmi specjalnymi i ekspertami.
Spotkania odbywają się w środy od godz. 16.30 do 17.30.

Polubić lektury szkolne
Spotkania z dziećmi i młodzieżą w wieku szkolnym, w czasie których poprzez wspólne głośne czytanie poznajemy lektury szkolne. W ramach zajęć- prace plastyczne tworzone indywidualnie lub zespołowo. Tytuł czytanej lektury, forma zajęć i termin zależy od wcześniejszych ustaleń z pracownikami oddziału.

Oddział udostępnia 2 tytuły czasopism:
1. Kumpel
2. Nauczycielka Przedszkola

Zobacz prezentacje z działalności ODD