Zapraszamy na pierwsze spotkanie z cyklu „Dzika apteka”

Termin wydarzenia: 28 kwietnia, 2023 17:00
Data publikacji:

Zapraszamy na pierwsze spotkanie z cyklu „Dzika apteka” – wykorzystanie lokalnej przyrody w ochronie zdrowia, lecznictwie i kosmetyce, realizowane w ramach Konkursu na realizację inicjatyw edukacyjno-animacyjnych. Autorką projektu jest Pani Monika Kolanowska. W ramach cyklu zaplanowano organizację wykładów dotyczących ekologii, ochrony środowiska oraz prewencji zdrowia. Projekt w ramach   inicjatywy „Do Brzegu” rozpocznie  wykład „Ogród ziołowy jako dzika apteka” na temat walorów ziół ogrodowych oraz zakładania ziołowych ogrodów. Jako przykład dobrze zaprojektowanego i zrealizowanego ogrodu stworzymy wspólnie z młodzieżą ziołowy ogród na terenie zielonym Biblioteki Centralnej.

Kolejną zaplanowaną aktywnością jest realizacja warsztatów dla dzieci i młodzieży na temat „Dzikiej kosmetyki”. W trakcie warsztatów autorka zaprezentuję, jak bazując na naturalnych produktach możemy zadbać o naszą skórę. Wspólnie wykonamy: balsam do ciała z liofilizowanymi truskawkami, musujące  pomarańczowe babeczki kąpielowe oraz uniwersalny balsam do ust z cbd na bazie wosku pszczelego.

Korzystając z możliwości jakie daje nam otaczająca nas przyroda, a dokładniej nasze miejskie parki, zorganizowane zostaną dwa spacery, w czasie których nauczymy się rozpoznawać i oznaczać dzikie rośliny. Jeden ze spacerów zakończymy  przygotowując dania dzikiej kuchni. Efektem drugiego spaceru będzie wspólne wykonanie zielników.

Korzystając z przerwy wakacyjnej zrealizowane zostaną warsztaty dla dzieci i młodzieży z aromaterapii. W czasie warsztatów zobaczymy, jak za pomocą wosku sojowego możemy zatrzymać zapach i dobroczynne oddziaływanie naturalnych olejków eterycznych na nasz organizm. Wykonamy wspólnie świece z naturalnego wosku sojowego, praliny do aromaterapii oraz pachnące zawieszki do szafy i mieszkania.

Pod koniec wakacji zaprosimy małych i dużych mieszkańców naszej gminy na spotkanie z pszczelarzami. Uświadomimy odbiorcom, jak ważną rolę do spełnienia mają pszczoły i produkty, które wytwarzają. Opowiemy też o najważniejszym leku każdej domowej apteczki – propolisie. Pokażemy w jaki sposób ten naturalny antybiotyk przygotować  samodzielnie. Wykonamy również wspólnie świece z wosku pszczelego.

We wrześniu, kiedy dzieci i młodzież wracają do szkoły zaopiekujemy się mamami, kobietami organizując cykl wykładów poświęconych menopauzie- naturalnemu procesowi przemian w życiu każdej kobiety. W tym czasie zaplanowane również zostały warsztaty z dzikiej kosmetyki dla kobiet. We wrześniu, w związku z nadchodzącą jesienią zaprosimy wszystkich mieszkańców na wykład „Około wirusowa ochrona i wzmacnianie zdrowia” w czasie którego podpowiemy, w co wyposażyć domową  „Naturalną Apteczkę”.

Projekt w ramach inicjatywy „Do Brzegu” zakończymy wykładem-spotkaniem „Zioła z rodzinnej apteki- nasze zioła ogrodowe. Od starożytności do współczesności”. Poobserwujemy również zmiany w naszym dzikim ziołowym ogrodzie za  biblioteką i obejrzymy wystawę fotografii dokumentującą aktywności zrealizowane w ramach programu „Do Brzegu”

W ramach inicjatywy planowane są również 2 konkursy:

  1. Na najciekawiej wykonany zielnik.
  2. Najlepsze zdjęcie Dzikiego ziołowego ogrodu (na terenie zielonym za biblioteką)

Inicjatywa oddolna zorganizowana w ramach projektu BLISKO (2022-2023) dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 – Priorytet 4.1, zadanie „Do Brzegu”.