Spotkanie autorskie z Marią Czubaszek

Termin wydarzenia:
Data publikacji:

Miejska Biblioteka Publiczna im. Księcia Ludwika I w Brzegu zaprasza 2 grudnia 2014 r. o godz. 18.00 do Czytelni przy ul. Jana Pawła II 5 na spotkanie z Marią Czubaszek- pisarką i satyrykiem, autorką tekstów piosenek, scenarzystką, felietonistką i dziennikarką.

Maria Czubaszek

Urodzona w 1939 r. w Warszawie. Mówi o sobie „autorka rozrywkowa”. Studiowała na Wydziale Dziennikarstwa, a także (krótko) na Wydziale Filologii Angielskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1960 r. związała się z Programem I Polskiego Radia, od 1966 r. rozpoczęła współpracę
z Programem III Polskiego Radia, dla którego pisała słuchowiska (m. in. „Dym z papierosa” i „Wyspy Hula-Gula” oraz dialogi „Serwus jestem nerwus” czy „Dzień dobry, jestem z Kobry”). Były one emitowane w programie Ilustrowany Tygodnik Rozrywkowy, następnie w Ilustrowanym Magazynie Autorów. Ostatnio można ich słuchać w Powtórce z rozrywki. Jest autorką wielu piosenek (m.in. „Bądź mężczyzną”, „Kochać można byle jak”, „Miłość jest jak niedziela”, „Wyszłam za mąż, zaraz wracam” i „Rycz, mała, rycz”). Napisała dialogi do filmów „Filip z konopi” i „Murmurando”, była współautorką scenariuszy seriali „Lot 001”, „Na Wspólnej” i „Brzyduli”. Od września 2008 prowadzi program internetowy Magia Magla w portalu Wirtualnej Polski, gdzie pisze również „Blog Niecodzienny”. Poza tym pisuje felietony do różnych magazynów. W 2009 r. z rąk ministra kultury i dziedzictwa narodowego odebrała Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
Bibliografia:

Dziewczyny na ścianę i na życie (Rok, 1991)
Na wyspach Hula-Gula (Pik, 1994)
Pytania tendencyjne (Świat książki, 2005)
Każdy szczyt ma swój Czubaszek (Prószyński i S-ka, 2011)
Boks na Ptaku czyli każdy szczyt ma swój Czubaszek i Karolak (Prószyński i S-ka, 2013)
Blog niecodzienny (Prószyński i S-ka, 2014)

(źródło: http://www.agencja-autograf.pl/autorzy.php?id=20&akcja=wiecej)

 

Logotypy
Logotypy