Mam talent- jestem wolny od nałogów

Data publikacji:

Mądrze zaplanowany i wykorzystany czas wolny, kształtowanie zainteresowań i rozwijanie zdolności, wzmacnianie wiary we własne siły i budowanie poczucia własnej wartości są ważnymi, choć nie łatwym, elementami wychowania dzieci i młodzieży.
„Mam talent – jestem wolny od nałogów” to impreza, która ucząc dzieci i młodzież  właściwego spędzania wolnego czasu, wspomaga ich rozwój emocjonalny, rozwija zainteresowania. Naszą imprezą chcemy pokazać jak ciekawie, mądrze i wesoło można kształtować kreatywnego i pełnego wiary w siebie młodego człowieka.

Mądrze wychowywać znaczy także  rozwijać zainteresowania i uzdolnienia, a stwarzając odpowiednie warunki – odkrywać prawdziwy, choć jeszcze dziecięcy, talent. Ważniejsze jednak niż „odkrycie” talentu jest w tym działaniu  przeciwstawienie się falom zagrożeń przemocą, agresją, uzależnieniami. „Mam talent…” to  przykład, sposób, podpowiedź, jak możemy wychowywać młode pokolenie, by nie wchodziło na drogę przestępczości, alkoholu, narkotyków, przemocy.

Pokażmy naszym dzieciom, jak wiele mamy im do zaoferowania, my dorośli brzeżanie. Przekażmy sobie wzajemnie informacje o tym, gdzie i jak spędzać może wolny czas nasza młodzież. Jako działanie towarzyszące imprezie „Mam talent…” otwieramy Biuro Promocji Rekreacji zorganizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Brzegu.  Wszystkie firmy, stowarzyszenia, instytucje, kluby, zrzeszenia, które organizują i prowadzą zajęcia dla  dzieci i młodzieży udostępniły nam materiały promujące ich działalność. Postaraliśmy się, aby oferta naszego Biura Promocji Rekreacji była bogata i ciekawa dla naszych dzieci, inspirująca do dalszych działań – dla nas, dorosłych.

Dziecko w wieku szkolnym z utęsknieniem czeka na wakacje, ferie zimowe, wolne od nauki dni w czasie szkolnym: święta, soboty i niedziele. Gdy nadchodzi upragniony wolny czas, okazuje się, że dzieci, młodzież, a przede wszystkim ich rodzice i opiekunowie, nie potrafią racjonalnie i ciekawie  go wykorzystać. Niewłaściwa, nieatrakcyjna organizacja wolnego czasu, a właściwie jej brak, przynosi liczne zagrożenia: agresję, nałogi, przestępstwa. Jeśli wydaje się nam dorosłym, że „zabawa” z rówieśnikami na słonecznym podwórku jest najlepszą formą spędzania czasu przez nasze dzieci, popełniamy błąd. Zajęci własnymi sprawami nie wiemy w czyim towarzystwie i co tak naprawdę robią. A warto pamiętać, że przemoc rówieśnicza, kradzieże, szantaże, pierwszy zapalony papieros czy ukradkiem wypite piwo mają miejsce właśnie na podwórku, tak blisko rodzinnego domu.

Czasami nasze dzieci mają szczęście, jak Antek, który „zamiast kolegów kopie piłkę”. Na swoim podwórku w małej mazurskiej miejscowości, przy przysłowiowym trzepaku spotkał kiedyś pana Staszka, pasjonata piłki nożnej i amatora-trenera podwórkowych drużyn. Dzisiaj Antek gra w prawdziwej dorosłej drużynie, trenuje sumiennie i z pasją, bo pragnie zagrać w reprezentacji narodowej i wierzy w siebie, wierzy, że zrealizuje swoje marzenie.

Nie wystarczy zorganizować wolny czas tak by „zabić” nudę; ważne jest by rozwijać aktywność i twórczą postawę młodych ludzi. Zainteresowania budzą się łatwiej jeśli współgrają  z określonymi zdolnościami, a otoczone należytą  opieką , rozwijają się i utrwalają. Zadbajmy o to by były to przedmioty, sytuacje czy zjawiska pozytywne;  w swych działaniach uprzedźmy tych, którzy nasze dzieci i młodzież „zaciekawią” światem z pogranicza patologii społecznych, uwikłają w udrękę nałogów, w przestępczość.

Anka, uczennica gimnazjum, lubiła „odgrywać różne role” dla kilku swoich kumpelek. Jej popisowym numerem było parodiowanie sposobu palenia papierosów przez dorosłych. Robiła to świetnie, niestety paląc przy tym naprawdę. Pani Daria z jej szkoły, nauczycielka języka polskiego i opiekunka kółka teatralnego, zauważyła talent Anki, bardziej chyba niż palonego przez nią papierosa. Anna jest dzisiaj znaną aktorką, nie pali, bo to przecież bardzo szkodliwe dla cery, i w ogóle dla zdrowia. A talent aktorski dobrze komponuje się z urodą. Gra przed prawdziwą publicznością i prowadzi warsztaty dla uzdolnionych aktorsko. Swoją życiową pasję „grania” Anna połączyła z pracą zawodową i jest szczęśliwa, i marzy o tym, żeby jak Janda, kiedyś reżyserować filmy, w których sama będzie grać.

Dzieci najchętniej wykonują te zajęcia, które przychodzą im z „łatwością”; tak rodzą się zainteresowania i pasje, czasami – talenty. Ważniejsze jednak niż „odkrycie” talentu jest w tym działaniu  przeciwstawienie się falom zagrożeń przemocą, agresją, uzależnieniami. Nuda, bierność, nicnierobienie to bardzo często droga ku marginesom społecznym, dramat nałogu. Natomiast odkrycie swoich talentów, rozwijanie zainteresowań staje się w dorosłym życiu źródłem satysfakcji, „zwyczajnym” poczuciem szczęścia i spełnienia.